Brýle
Světu oční optiky vládnou módní trendy v posledních letech mnohem výrazněji, než tomu bývalo v dobách minulých. Brýle jsou tak nejen nejběžnější optickou korekční pomůckou, ale stávají se a jsou tak i módním doplňkem. Máme však na výběr více možností, jak korigovat refrakční vady oka, mezi které řadíme myopii (krátkozrakost), hypermetropii (dalekozrakost) a astigmatismus. Kromě brýlí využívají naši klienti i korekci pomocí kontaktních čoček, případně v kombinaci s brýlemi.
Brýlové obruby našich i zahraničních výrobců – tradiční je u nás český výrobce Okula, který je standardem na našem trhu. Obruby kovové a plastové v různých provedeních a barvách, jsou našimi klienty velmi vyhledávány. Módní designy a kombinace tvarů a materiálů pak umožní si u nás vybrat brýle pro každou příležitost.

Brýlové čočky jsou především zastoupeny plastovými brýlovými čočkami s možností různých úprav, jako je tvrzení, antireflexní vrstva, hydrofobní vrstva, filtr modrého světla a další. Samozřejmostí jsou i tenčená provedení u vyšších dioptrií. Zajišťují tak lehkost a vyšší estetiku brýlí.
Sluneční brýle nabízí ochranu zraku proti nežádoucímu UV záření, výhodou jsou pak sluneční brýle s polarizačními čočkami, které odrušují nežádoucí odlesky a nabízí tak kvalitnější vidění.

Kontaktní čočky
Dnešní kontaktní čočky jsou poměrně bezpečným zdravotnickým prostředkem, který se využívá a doporučuje při korekci refrakčních vad oka – krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatizmus. Dále jej mohou používat osoby, které již vzhledem k vyššímu věku potřebují mít brýle na čtení. Takové kontaktní čočky pak nabízí možnost vidění na všechny vzdálenosti. Jsou jimi například Biotrue One Day for Presbyopia od firmy Bausch + Lomb.
Chce to mít však zodpovědný přístup především k sobě samému a zejména ke zdraví svých očí. Kontaktní čočky jsou vyráběny a konstruovány tak, aby vyhověly potřebám a nárokům většiny běžné populace. Pak jsou takové, které jsou určeny pro korekci již speciálních případů. Proto je potřeba se před jejich používáním vždy nejprve poradit s odborníkem, který se problematikou kontaktních čoček zabývá. Tím jsou u nás nejčastěji optometristé a oční lékaři (mnohdy spojováni pod společný název kontaktologové). Ti jsou školeni v záležitostech týkajících se materiálů kontaktních čoček, způsobu jejich nošení, rozdílech mezi jednotlivými typy a parametry. Nedílnou součástí je tak první vyšetření očí, kde kontakotlog doporučí a vyzkouší nejvhodnější typ kontaktních čoček. Poté vyhodnotí, zda je nošení čoček pro konkrétního jedince optimální a doporučí způsob nošení. Samozřejmostí jsou pravidelné kontroly předního segmentu oka a vztahu oko-kontaktní čočka.
Každý klient má možnost výběru kontaktních čoček podle toho, jak často a k jakým účelům chce tyto kontaktní čočky používat. K dispozici jsou produkty z různých matriálů, jejichž biofyzikální vlastnosti nabízí nositelům provedení, která budou co nejvíce vyhovovat jejich potřebám. Jednodenní nebo čtrnáctidenní kontaktní čočky se zpravidla doporučují na jednorázové akce, krátké prázdninové pobyty, příležitostné sportovní aktivity, případně na méně časté využití.
K nejoblíbenějším typům však dlouhodobě patří kontaktní čočky s plánovanou měsíční výměnou. Již v menší míře se dnes setkáváme s čočkami s tříměsíční nebo roční výměnou. Také rozsahy optických mohutností a parametrů lze využít pro korekci většiny refrakčních vad.
O kontaktní čočky je také potřeba správně se starat, pečovat o ně a čistit je. Jen tak lze zabránit možným nežádoucím situacím, kdy například dojde k podráždění ze znečištěných čoček. Pro péči o kontaktní čočky používáme různé roztoky, které kontaktní čočky vydezinfikují, vyčistí, zvlhčí a jsou v nich uchovávány. I zde je potřeba dbát na správný postup při čištění čoček a používat doporučený roztok. Jen tak si lze zachovat čočky čisté po celou dobu jejich používání. K velmi oblíbeným mezi klienty patří víceúčelový roztok Biotrue, který je inspirovaný fyziologií lidských očí.
Vyšetření zraku
Většina provozoven očních optik nabízí možnost změření zraku. Jedná se tak o optometrická pracoviště, která mají statut nestátního zdravotnického zařízení a svým klientům tak garantují odbornou a kvalifikovanou úroveň poskytovaných služeb.
Optometrista (kontaktolog) provede základní a důležitá měření nejen předního segmentu oka, ale za pomoci jednoduchých testů přezkouší i další zrakové funkce.

Po zjištění základních údajů o klientovi a potřebách korekce zraku, je pro zhotovení brýlí či kontaktních čoček, optometristou zjištěn naturální vízus do dálky a na blízko. Následně jsou provedeny test motility, zakrývací zkouška, konvergentní souhyb, je změřena objektivní refrakce a hodnoty keratometrie, případně může být provedena topografie přední plochy rohovky. Ta umožní vyloučit případné patologické stavy či zohlednit podíl rohovkového astigmatismu vůči astigmatismu celkovému. Software přístroje má také možnost automatického vyhodnocení screeningu keratokonu. Po subjektivním přezkoušení zjištěných hodnot (respektive i po ověření stávající korekce) a na základě získaných parametrů pak mohou být zhotoveny dioptrické brýle nebo aplikován vhodný typ sférické, tórické či progresivní kontaktní čočky. Následují testy pro posouzení binokulárních funkcí, barevného vidění a další, dle doporučených postupů, které si zvolí optometrista.
Bohužel i v dnešní přetechnizované době se lze setkat s pracovišti, kde tomuto základnímu očnímu vyšetření není věnováno dostatečné množství času. Podle zdravotní indikace a stavu klienta, je pak možné vybírat z jednotlivých typů korekčních pomůcek. Těmi jsou zejména brýle a kontaktní čočky.
Mezi nejčastěji korigované refrakční vady v populaci lze bezpochyby řadit myopii (krátkozrakost) a astigmatismus. Naproti tomu, největší zastoupení z refrakčních vad v populaci má nízká hypermetropie (dalekozrakost), ta však nebývá mnohdy korigována. Zde poté vzniká prostor pro možný vznik bolestí hlavy a pocitů nervozity.
Doplňky a akce
Nabízíme škálu doplňkového sortimentu, jakým jsou pouzdra na brýle, šňůrky, čistící a protizamlžovací spreje, roztoky na měkké a tvrdé kontaktní čočky, pouzdra na tvrdé kontaktní čočky, zvlhčující kapky. Lupy s různým zvětšením, včetně speciálních optických pomůcek pro klienty se slabozrakostí, sklopné desky.